Statiniai, kuriems nereikia statybos techninio projekto

Statiniai, kuriems nereikia techninio projekto

Techninis pastato projektas ir statybą leidžiantis dokumentas dažnam asocijuojasi su papildomais biurokratiniais etapais. Todėl daugelis, norėdami jų išvengti, verčiau laidoja erdvaus gyvenamojo namo svajonę ir pasirenka pastatus, kuriems nėra būtinas statybos techninis projektas ir statybą leidžiantys dokumentai. Tuo tarpu Statybos inspekcijos atstovai tikina, kad net ir galimybė statyti pastatą be projekto nereiškia visiškos sprendimų laisvės.

Neprivaloma nesudėtingiems inžineriniams statiniams

Statybos techninis projektas ir statybą leidžiantis dokumentas (SLD) nėra privalomas jeigu statomos įvairios užtvaros, atraminės sienos, susisiekimo komunikacijos, arba kiti nesudėtingi statiniai vandens telkiniuose, t.y. prieplaukos.

Šių dokumentų nereikia ir tada, jeigu statomas ne didesnis nei 50 kv. metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnis kaip 5 metrų namas. Nesvarbu ar šis namas dygsta miesto teritorijoje, ar už jo ribų, svarbiausia tik tai, kad jis nėra statomas kultūros paveldo objektu pripažintoje vietovėje.

Už miesto teritorijos ribų statant nedidesnį nei 80 kv. m bendrojo ploto ir ne aukštesnį kaip 8,5 m gyvenamąjį namą ar ūkinį pastatą, irgi nereikia nei projekto, nei SLD. Jeigu toks pats statinys statomas kultūros paveldo teritorijoje, reikia savivaldybės rašytinio sutikimo. Projektuotojai pataria, gauti sutikimus ir iš savivaldybėms priklausančio kultūros paveldo departamento, ir iš statybos inspekcijos. Todėl, kad net savivaldybei suteikus leidimą, statybos inspekcija gali įžvelgti pažeidimą ir jį svarstyti papildomai, jau pabaigus statybas ir bandant „priduoti“ pastatą.

Jeigu dokumentai neprivalomi, kaimynų leidimai – būtini

Kita vertus, reiktų nepamiršti, kad net jeigu ir nėra būtinas statybos techninis projektas ar SLD, tai nereiškia, kad galima priimti sprendimus visiškai atrištomis rankomis arba elgtis, kaip jauni širdis nori. Statybos inspekcijos atstovai teigia, kad planuojamam statiniui, patenkanti į kategoriją, kurioje SLD ir projektas nėra būtinas, reikia kaimynystėje esančių sklypų savininkų sutikimo. Tai gali būti laisvos formos dokumentas, tačiau rašytinis.

Draudžiama pabloginti kitų statinių būklę

Turėdami dokumentus arba sutikimus reiktų nepamiršti apie statomiems objektams keliamus bendruosius reikalavimus. Vienas iš jų – draudžiama pabloginti aplinkui esančių statinių būklę arba trečiųjų asmenų gyvenimo sąlygas. Nors tai atrodo, kaip savaime suprantamas reikalavimas, ne visada jis yra lengvai įgyvendinamas. Tankiai apgyvendintuose miestuose reikia iš anksto labai atsakingai suplanuoti statybų procesą, statybinių atliekų pašalinimą, medžiagų transportavimo ir kitus klausimus.

Patogiausias sprendimas – termo blokeliai. Lengvai transportuojami ir greitai montuojami blokeliai – idealus sprendimas, norintiems išvengti sunkiasvorės kėlimo technikos nuomos. Tenka pripažinti, kad ne visur įmanomas šios technikos transportavimas.

Kita vertus, šis pasirinkimas reiškia sutaupytus kaštus ir greitesnį statybos procesą.

Kartą vienas garsus lietuvių rašytojas sakė, nereikia rinktis sunkiausių sprendimų, reikia pasirinkti efektyviausius būdus tikslui pasiekti.