Kokie reikalavimai taikomi pastato arti vandens telkinio statyboms?

Kokie reikalavimai taikomi pastato arti vandens telkinio statyboms?

Nesu sutikęs žmogaus, kuris nesvajotų apie namuką arba visą beveik pilies vardo vertą namą, ant ežero kranto. Statinių, kylančių vandens telkinių apsaugos zonose, statybą reglamentuoja Valstybės saugomų teritorijų įstatymas. Tačiau, kaip pastebi specialistai, ne viskas reglamentuojama, ką reikia žinoti. Kita vertus, nežinojimas, nesumažina išlaidų, statybos klaidų taisymui.

Svarbu – vandens telkinio apsaugos juosta

Pakrantės apsaugos juostoje leidžiama statyti tik hidrotechninius statinius, rekreacinėse zonose – paplūdimių įrangą ir kitus rekreacinės paskirties statinius. Draudžiama statyti gyvenamosios paskirties pastatus potvynių užliejamose teritorijoje, taip pat vandens telkinių šlaituose, kurių nuolydis didesnis nei 10 laipsnių.

„Statyti gyvenamuosius namus, vasarnamius, arčiau nei 50 metrų už pakrantės apsaugos juostos galima tik atkuriant buvusias sodybas arba savivaldybių bendruose planuose užstatyti numatytose teritorijose“, – praneša Statybos inspekcijos atstovai. Kitaip sakant, nėra nustatyto vieno vandens telkinio apsaugos juostos atstumo. Kiekvienu individualiu atveju, reikia kreiptis į Statybos inspekciją arba savivaldybę.
Statybos inspekcija informuoja, kad ūkinės paskirties pastatai nuo dirbtinių vandens telkinių turėtų būti nutolę ne mažiau nei 10 metrų.

Grunto tyrimai – būtini

Visų draudimų sąrašas sudarytas, norint užtikrinti, kad bus nepakenkta vandens telkiniui, į jį nepateks statybinių ar kitų pavojingų atliekų. Kita vertus, statinio projektui ar statybinėms medžiagoms nėra taikomi ypatingi reikalavimai tik dėl to, kad jis yra arti vandens telkinio. Tačiau statybininkai sako, kad statant namą, tokioje vietoje, būtina įvertinti šį faktorių ir atlikti visus reikiamus grunto tyrimus.  Dažniausiai šalia vandens telkinių yra vandeningas gruntas, iš molio ar smėlio. Todėl atlikus grunto tyrimus dažniausiai tenka atsisakyti minčių apie gręžtinius pamatus ir specialius vamzdžius poliams. Tai brangus ir sudėtingas pasirinkimas. Taip pat visiškai netinkamas, jeigu sklypas vandeningo smėlio. Verta rinktis polinius kaltinius pamatus.

„Neatlikti tyrimai gali kaip reikiant paploninti piniginę. Dėl netinkamos grunto duobės, ji gali prisipildyti vandeniu greičiau, nei statybininkai spės ją užpildyti betonu. Tuomet pradės griūti nepatvarių konstrukcijų kraštai arba atsirasti kitų deformacijų“, – sako 8 metus projektavimo srityje dirbantis Darius P.

Tik kokybiškos medžiagos

Specialistai pataria nepamiršti ir kokybiškų medžiagų. Kaip paprastai, prie vandens telkinių yra drėgnesnis oras, dažnesni tokie reiškiniai, kaip rūkas. Todėl reikia pasirinkti tinkamas statybos medžiagas. Jeigu norite, kad medžiaga netrauktų ir savyje nekauptų drėgmės, rinkitės – termo blokelius.

Apie blokelių ilgaamžiškumą, garso ir šilumos izoliaciją diskutuojame nemažai, tačiau taip pat neretai pamirštame medžiagas palyginti pagal drėgmės įgeriamumo parametrą. Juk, tarkim, super ilgas silikatinių blokelių drėgmės įgeriamumas praktiškai neleidžia pasiekti teigiamų šilumos rodiklių. Statant namą šalia vandens šis parametras turėtų būti vienas svarbiausių.

Termo blokeliai pasižymi puikiomis šilumos, garso izoliacijos ir drėgmės pralaidumo savybėmis. Todėl jų dėka žiemą name šilta, o vasarą – vėsu.

GAUKITE PASIŪLYMĄ JAU ŠIANDIEN!